ev satın alırken nelere dikkat etmeli

Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli

Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli – ipuçları ve püf noktaları

 

Bir ev satın almak çok yüksek bir riskle ilişkilidir, çünkü bu işlem önemli finansal maliyetler gerektirir. Yatırımınızı kaybetmemek için, nesneye ilişkin tüm belgeleri dikkatlice incelemelisiniz. Bununla birlikte, evin teknik durumunu kontrol etmek daha az önemli değildir. Aksi takdirde, taşındıktan kısa bir süre sonra, yeni aile yuvanızın sızdırdığı, her yağmurun ardından bodrumun bir havuza dönüştüğü ve duvardaki bir çatlak, endişe verici bir hızla büyüdüğü ortaya çıkıyor.

ev satın <a href=

alırken nelere dikkat etmeli Подробнее: https://srbu.ru/stroitelnye-raboty/411-na-chto-obratit-vnimanie-pri-pokupke-doma.html” width=”1030″ height=”580″ /> ev satın alırken nelere dikkat etmeli

 

Bu makaleyi mutlaka okuyun

Bir meslekten olmayan kişinin inşaat işinin tüm inceliklerini anlaması zordur, ancak tavsiyemizin yanılmamanıza ve doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Ve sonra yeni bir ev satın almaktan duyduğunuz sevinciniz hoş olmayan sürprizlerle gölgelenmeyecek ve önceki sahibinin size miras bırakmak istediği kusurları kendi pahasına ortadan kaldırmak zorunda kalmayacaksınız. Arazi arsalı bir ev satın alırken nelere dikkat edilmeli ve önemli noktaları gözden kaçırmamak

 1. Ev denetim kuralları
 2. Düzeni tanıma
 3. Evin çatısını kontrol etmek
 4. Dış duvarların inşaat kalitesi
 5. Evin döşeme ve zeminleri
 6. Evin temeli ve bodrumunun kalitesi
 7. Evde mühendislik sistemleri
 8. Su tedarik etmek
 9. Kanalizasyon
 10. Isıtma sistemi
 11. Elektrik sistemi
 12. Havalandırma
 13. Pencereler ve kapılar
 14. Belgelerin incelenmesi

Ev denetim kuralları

İnşaatın kalitesini yalnızca bir profesyonel değerlendirebilir. Dahası, bugün inşaat uzmanlığı yapan tüm firmalar olduğu için, tanıdıklar veya gazetede ücretsiz ilanlarla aramak zorunda kalmayacaksınız. Uzmanlar, yapının en önemli özelliklerini, örneğin duvarların, zeminlerin ve temellerin ısıl iletkenliği ve taşıma kapasitesi, malzemelerin nem içeriği, gizli çatlakların ve diğer kusurların varlığı, kullanılan mühendislik ekipmanının verimliliği vb. . vb.

Sonuç olarak, nesnenin gerçek durumu hakkında bir sonuç ve “akla getirme” maliyetinin bir tahmini alacaksınız. Bu sonuç, evin sahibi ile pazarlık sürecinde işletilebilir.

Bir uzmanı aramak size oldukça pahalıya mal olacaktır. Bununla birlikte, birkaç milyon değerinde bir ev satın alırken, satın aldığınız şeyin kalite kontrolünden tasarruf etmek sadece kısa görüşlüdür. Bununla birlikte, uzman görüşünü okuduktan sonra, bu mülkü satın almayı reddetmeye karar vermeniz kuvvetle muhtemeldir. Ve bu, gelecekte uzmanları daha çok başka nesnelere çağırmanın gerekeceği anlamına gelir.

Birkaç on binlerce ruble tasarruf etmek ister misiniz? Bir evin konuta uygunluğu konusunda kendi başınıza ön sonuçlara varabilirsiniz. En mantıklı eylem dizisi oldukça basittir. Önerilerimizin rehberliğinde, ilgilendiğiniz evi inceleyin (büyük olasılıkla bir tane değil, birkaç tane) ve yalnızca herhangi bir ciddi kusur bulamadıysanız ve her şey sizi tatmin ederse, nesnenin profesyonel bir değerlendirmesi için bir uzman dahil edin. .

 

1- Aktif kar erimesi ve yüksek toprak nemi döneminde ilkbaharda eve bakmak daha iyidir. Birçok insan kışın teftişe gitme hatasını yapar. Bunun elbette avantajları vardır, özellikle ısıtma sisteminin düzgün çalıştığından emin olabilirsiniz. Ancak aynı zamanda kışın evin genel durumunu değerlendirmek daha zordur. Kar, evin çökmekte olan temellerini ve çatıdaki çatlak arduvazları gözünüzden saklayacak. Bahçenin arkasındaki çöplüğü de fark etmeyeceksiniz. İlkbaharda tüm bu kusurlar ortaya çıkacak ve eriyen kar ve yeraltı suları hemen yapının zayıf noktalarını gösterecektir.

2.Çoğu insan, kategorik olarak başka birini “giymeyi” reddeden, kullanılmış herhangi bir şeye karşı son derece olumsuz bir tutuma sahiptir. Ancak bir ev seçerken görüşlerini yeniden gözden geçirmeleri daha iyidir. İnsanların bir süredir yaşadığı evler tercih edilmelidir. Gerçek şu ki, vakaların ezici çoğunluğunda, “tek başına” ve “satılık” inşaat iki farklı kalite seviyesidir. Evin sahibi içinde yaşıyorsa, bu bir kalite garantisi olarak hizmet edebilir.

3.Ev sahibinin size evinin mevcut eksikliklerini dürüstçe anlatacağını ummayın, çünkü evini hızlı ve karlı bir şekilde satmakla ilgileniyor. Gerçeğin kaynağına kendi başına inmelisin. Örneğin, komşularla içten bir konuşma çok faydalı olacaktır. Evin nasıl inşa edildiğini ve neyin yapım aşamasında olduğunu gördüler ve ilgisiz kişiler olarak, ev sahibinin sessiz kalmayı veya kasten saklamayı tercih edeceği birçok ilginç şey anlatabilirler.

4..Sadece evin kendisini değil, konumunu ve ona bitişik alanı da değerlendirmelisiniz. Bölgede aşırı nem var mı? Ev, ağaçlar veya komşu binalar tarafından güneş ışınlarından gizlenmiş mi? Girişler ne kadar uygun? Yakınlarda yüksek gerilim hatları veya endüstriyel tesisler var mı?

5.Evinize bakarken, uzmana sormayı unutmamak için aklınıza takılan soruları yazın. Sizin açınızdan şüpheli yerlerin fotoğraflarını çekin.

Elbette, tespit edilen kusurların önemli bir kısmı ortadan kaldırılabilir, ancak bu sizden ek finansal yatırımlar gerektirecektir, bu da nihai fiyatı revize etmenin temeli olabileceği anlamına gelir.

Düzeni tanıma

Bir ev sadece metrekare değildir. Konfor, yaşam alanının doğru yerleşimi kadar toplam alana bağlı değildir. Ev alırken nelere dikkat etmeliyim? En önemli noktalar nelerdir?

Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli

Konforlu bir ev, doğru genişlik ve mahremiyet dengesini sağlayan bir evdir

Konforlu bir ev, doğru genişlik ve mahremiyet dengesini sağlayan bir evdir. Gündüz konaklama yerlerinin – oturma odası, salon, yemek odası – birbirine sorunsuz bir şekilde “akması” iyidir: bu, bir özgürlük ve ferahlık hissi yaratacak ve sizi evin içinde dolaşırken sürekli kapıları açma zorunluluğundan kurtaracaktır. .

Aynı zamanda her aile ferdinin dilediği taktirde yalnız kalma imkanına sahip olması da çok önemlidir. Bu, en azından, evde yeterli sayıda yatak odası ihtiyacını belirler. Büyük olmaları gerekmez: tam tersi, küçük bir odada rahatlama için çok gerekli olan rahatlık hissini yaratmak daha kolaydır. Evin mümkün olduğunca az sayıda dar, uzun, karanlık koridoru olması arzu edilir.
Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli

Ev eşyalarını saklamak için yerleri unutma

– kiler, dolaplar, giyinme odaları. Aksi takdirde, evin içinde dolaşırken, sürekli olarak mevsime uygun olmayan kıyafetlere, çocuk kızaklarına, turşu kavanozlarına rastlarsınız … ama şimdilik kendi gözünüzden ve başkalarının gözlerinden başka ne saklamak istediğinizi asla bilemezsiniz. . Özel bir evin birçok iletişimi kural olarak özerk olduğundan, teknik bir oda sağlamak gerekir. Depolama odalarının ve teknik odaların tam ısıtmaya ihtiyaç duymadığını, bu da önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Katları birbirine bağlayan merdivenlere dikkat ettiğinizden emin olun. Tabii ki, çok fazla faydalı alan “yememesini” istiyorum, ancak bir yangın durumunda buranın ikinci kattan ana kaçış yolu olacağını unutmamalıyız. Bu açıdan bakıldığında, merdivenin çok dar ve dik olmaması son derece arzu edilir bir durumdur. Ek olarak, kazara düşme durumunda ciddi yaralanma riskinin büyüklüğü doğrudan merdivenlerin dikliğine ve güvenilir bir çitin varlığına bağlıdır.

Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli
Yeni evinizde ne kadar rahat yaşayacağınız büyük ölçüde alacağı ışık miktarına bağlıdır. Yaşam alanlarında bol miktarda doğal ışık olmalıdır. Güneş ışığının konuta pencerelerden girdiği açıktır, bu da birçoğunun olması gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, çok da kıskanmamalısınız, çünkü çok sayıda pencere, binanın enerji verimliliğindeki azalmanın nedenlerinden biridir.

 

En uygun pencere sayısını belirlerken, deneysel olarak bulunan değerden hareket ederler: pencerelerin alanının zemin alanına oranı yaklaşık 1: 8 olmalıdır.

 

Pencerelerden bahsettiğimiz için, ikinci bir ışıkla sözde evler hakkında birkaç söz söylemeye değer. Bunlar, katlar arası örtüşmenin bir kısmının bulunmadığı binalardır ve bu yerde bulunan binanın tüm duvarına (kural olarak, bir oturma odası veya bir salon) iki kat yüksekliğe sahip büyük bir panoramik pencere yerleştirilmiştir. tavanlar.

Kuşkusuz etkileyici görünüyor, ancak pratikte çok rasyonel olmadığı ortaya çıkıyor: böyle bir evin daha büyük bir ısıtılmış hacmi ve daha küçük bir kullanım alanı var. Ve elbette, böyle bir evin ön şartı, pencereden güzel bir manzaradır, aksi takdirde böyle bir genel bakış oluşturmaya gerek yoktur.
Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeliVe sonuç olarak, herhangi bir modern kır evinde bulunan garajdan bahsedeceğiz. Çoğu zaman birinci katın bir kısmı garaja tahsis edilir. Bu hiç şüphesiz uygundur: kışın soğukta donmaya veya sonbahar havasında ayakkabılarınızı kirletmeye vaktiniz olmadan doğrudan evinizden “demir atınıza” inebilirsiniz.
Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli

Bununla birlikte, bu planlama yaklaşımının kendi tuzakları vardır. Evin içine inşa edilmiş bir garaj iyi havalandırma gerektirir, aksi takdirde yaşam alanlarında benzin ve egzoz gazlarının kokusu hissedilir (standartların garajın üzerine yatak odalarını yerleştirmeyi yasaklaması hiçbir şey için değildir). Garaj eve bağlıysa ve hatta ondan biraz uzakta ise, hava kalitesinin bozulmasıyla ilgili herhangi bir sorun yoktur.

 

Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli

 

Evin çatısını kontrol etmek

Çoğu zaman, bir evin tavan arası gereksiz şeylerle dolu bir çöplüğe dönüşür – mal sahipleri düzenlemelerini daha sonraya bırakarak daha birçok, daha önemli şey bulurlar. Kalın bir toz tabakası, eski valizler, yapı malzemesi kalıntıları ve diğer eşyalarla kaplı kutular arasında büyük bir istek duymanız pek olası değildir. Ancak tavan arasına tırmanmak gerekiyor.

Evin çatısını kontrol etmek

Evin çatısını kontrol etmek

Tavan arasında, çatının durumunu yargılayabilir. İdeal olarak, muayenesi yağmurlu hava ile çakışırsa – tüm kusurlar açıkça görülebilir hale gelecektir. Ama hava ile “şanssız” olsanız bile, etrafa dikkatlice bakmak yeterlidir. Lekeler, küf veya küf izleri, çatı kaplama işinin kötü niyetli olarak yapıldığını, büyük bir teknoloji ihlali ile çatının sızdığını gösteriyor. Böyle bir ev, kötü hava koşullarından güvenilir bir koruma olmayacaktır – satın almayı reddedin veya onarım için önemli harcamalara hazır olun.

Drenaj sisteminin doğru düzenlenip düzenlenmediğine dikkat ettiğinizden emin olun. Kusurları, duvarların dış yüzeylerindeki lekelerin yanı sıra yerdeki suyla yıkanan oluklarla tespit edilebilir. İlk bakışta, bu önemsiz bir önemsiz gibi görünüyor, ancak yağmur sırasında yanlış su akışı sonunda binanın temelinin ve duvarlarının tahrip olmasına yol açabilir.

Dış duvarların inşaat kalitesi

Dış duvarların inşaat kalitesi

Dış duvarların inşaat kalitesi

Yeni evinizin kaleniz olarak hizmet edip edemeyeceğini bilmek ister misiniz? Ardından dış duvarlarda çatlak olup olmadığını dikkatlice inceleyin. Destek yapısında çatlakların ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır: evin uygunsuz büzülmesi, gazbeton duvarlarda monolitik betonarme kayışların olmaması vb. Çatlakları fark etmeseniz bile, yeni sıvalı bölümler duvarların varlığı onların varlığını gösterebilir. Bununla birlikte, sıva, soruna yalnızca geçici bir çözüm veya daha doğrusu, refah görünümü yaratma çabasıdır. Çatlak muhtemelen çok yakında yeniden ortaya çıkacaktır.

 

Tabii ki, ev sadece dayanıklı ve güvenilir değil, aynı zamanda sıcak olmalıdır. Tuğla duvarlar, kalınlıklarına bakılmaksızın, mineral yün veya polistiren ile yalıtılmalıdır.

 

Tuğla duvarlar

Tuğla duvarlar

Gaz beton duvarlar yalıtılmayabilir, ancak yalnızca kalınlıkları 400 mm’yi aşarsa. Aksi takdirde, bir mineral yün tabakası kullanılır. Gaz betonu yalıtmak için genleşmiş polistiren kullanılması tavsiye edilmez, çünkü duvar malzemesine göre daha az buhar geçirgenliğine sahiptir, bu da çiy noktasının içe doğru kayacağı anlamına gelir. Zamanla bu, yoğunlaşma oluşumuna ve bunun sonucunda duvarların iç yüzeyinde küf ve küf oluşumuna yol açabilir.

Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli

Gaz beton duvarlar

Genellikle köpük betonu gaz beton olarak çıkarmaya çalışırlar. Görünüş olarak biraz benzerler, ancak ikincisi daha yüksek bir termal iletkenliğe sahiptir. Köpük betondan yapılmış duvarlar, en az 100 mm’lik bir tabaka ile mineral yün ile yalıtılmalıdır.

Tuğla gibi görünen, ancak boşluğu artan ve bu nedenle çok düşük ısı iletkenliği olan bir malzeme olan seramik bloklar çok popülerdir ve aynı zamanda haklıdır.

Bazen binanın yapısı kombinasyon halinde yapılır: birinci kat ağır malzemeden (örneğin, tuğlalardan veya seramik bloklardan), ikincisi – hafiften (örneğin, gaz betondan) yapılır. Bu yaklaşıma izin verilebilir ve hatta rasyoneldir (ancak muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, tersini yapamazsınız). Bir kat yoğunluk bakımından çok farklı malzemelerden yapılmışsa, temelin düzensiz bir şekilde çökmesini bekleyin.

 

Evin döşeme ve zeminleri

Döşemelerin kalitesini değerlendirmek için önce alt kattaki tavana bir göz atın. Döşeme sapması kötü bir işarettir. Bunun olası bir nedeni, kirişlerin yetersiz kesit alanı olabilir. Bu durumda, zamanla durum kötüleşecek, yani sapma miktarı artacaktır. Zemini güçlendirmek son derece zor ve çok pahalı bir iştir.

Zemin hangi malzemeden yapılmış olursa olsun – betonarme veya ahşap, düz olmalıdır. Eğimli ve özellikle düz olmayan bir zemin üzerindeki herhangi bir zemin kaplaması – parke, laminat, linolyum – çok çabuk aşınır. Katların düzgün olduğundan emin olmak zor değil, evi incelemek için yanınıza bir bina katı almayı unutmayın.

Ahşap zeminler de dengesizlik açısından kontrol edilmelidir – dinamik yükler altında gözle görülür bir dalgalanma olmamalıdır. Standart uzunluk metresi başına 2 mm içinde zemin deformasyonuna izin verir. Bu, zemine atladıktan sonra yalnızca hafif dalgalanmalar fark ederseniz, bu normaldir. Ancak, yürürken bile zemin altınızda eğiliyorsa, böyle bir ev almayı reddedin veya küresel yeniden inşasına hazırlanın.

Zeminin ses iletiminin değerlendirilmesi de istenir. Yukarıdaki zeminde üretilen darbenin ve havadan gelen gürültünün iyi duyulmasının nedenleri, yalıtım katmanının yetersiz kalınlığı, rulonun gevşek oturması, destek yerlerinde ses geçirgen contaların bulunmaması olabilir. Zeminin yeniden kaplanmasıyla kusur ortadan kaldırılır.

 

Evin temeli ve bodrumunun kalitesi

Evin temeli ve bodrumunun kalitesi

Evin temeli ve bodrumunun kalitesi

Vakfın kalitesi, yeraltında gizlenmiş bir gizemdir. Ancak tüm binanın sağlamlığını ve güvenilirliğini belirleyen bu yapısal unsurdur. Temelin doğru yapıldığına dair dolaylı bir gösterge, duvarlarda çatlak olmamasıdır. Güvenilirliğinin daha doğru bir değerlendirmesi, yalnızca duvar boyunca birkaç yerde çukurlar açması gereken, yani temeli ortaya çıkarmak için toprağı seçmesi gereken uzmanlar tarafından yapılabilir

 

Bodrum katını dikkatlice incelemek için zaman ayırın. Evin muayenesinin aktif kar eritme dönemine düşmesi ve yeraltı suyunun maksimum seviyelere çıkması harikadır – şu anda sorunların varlığı açıkça görülecektir. Ancak, başka bir sezonda konut seçimiyle meşgul olsanız bile, duvarlara ve özellikle bodrumun köşelerine yakından bakın.

Geçmişteki su baskınlarının izlerini fark ederseniz, bu, temel montaj teknolojisinin ihlal edildiği anlamına gelir – su yalıtımı kötü yapılır, drenaj sistemi ve havalandırma kanalları ile ilgili sorunlar vardır. Düzenli su baskını, evde hava almayan bir rutubet ve küf kokusunun ortaya çıkmasına ve sonunda temelin tahrip olmasına yol açacaktır.

 

Evde mühendislik sistemleri

İletişim sistemlerinin kalitesi, yeni evinizde yaşamınızın ne kadar rahat olacağını belirler. Bu nedenle, durumlarını kontrol etmek için gereken özen gösterilmelidir.

Tabii ki elektrik sisteminin, su temininin ve ısıtma sistemlerinin çalışmasını sağlayan tüm ekipmanların pratikte de emin olmanız gerektiği gibi çalışması gerekir. Ek olarak, satıcıdan size hizmet şirketleriyle olan sözleşmeleri göstermesini isteyin – bu belgeleri sağlamayı reddetmek, bağlantının yasallığı konusunda şüpheler uyandırmalıdır.

Elektrik kabloları ve borular genellikle döşemenin altına gizlenmiştir. Görmeleri ve gerekirse değiştirmeleri zordur. Bu nedenle su, ısı, gaz ve elektrik için bağlantı şemaları talep etmekten çekinmeyin. Bu bilgilerin yokluğu, operasyonu ve olası onarım işlerini büyük ölçüde karmaşıklaştıracaktır. Mühendislik sistemlerinin çalışmasını sağlamak için kullanılan ekipman için kullanım talimatları ve garanti kuponları gereksiz olmayacaktır.

 

Su tedarik etmek

Su tedarik sistemini incelemeye başlarken, önce suyun hangi kaynaktan geldiğini sormanız gerekir. Evin özerk bir su temin sistemi varsa, yani bir kuyudan veya kuyudan su alınıyorsa, ağır metal konsantrasyonunu ve patojenik mikrofloranın varlığını belirlemek için analiz için bir su numunesi almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Muayene, bu kaynaktaki suyun yetersiz kalitede olduğunu gösterirse, pahalı bir arıtma sistemi kurmak için çatal atmanız gerekecektir.

Tüm sistemin işlevselliğini kontrol edin. Boruları sızıntılara karşı dikkatlice inceleyin – içlerinde mikro çatlakların varlığı, örneğin belirli bölgelerdeki pas izleriyle değerlendirilebilir. Kuyudan eve giden, yani cadde boyunca geçen boru hattının bölümünün iyi yalıtıldığından emin olun. Aksi takdirde kışın içlerindeki donmuş suyun genleşmesi sonucu borular patlayabilir.

 

Kanalizasyon

Kanalizasyon sisteminin durumunu değerlendirin. Bunu yapmak için, büyük miktarda suyu boşaltmak yeterlidir (örneğin, önceden doldurulmuş bir banyodan). Süreç uzun süre devam ederse, düşünmek için sebepler vardır. Kanalizasyon borularını dikkatlice inceleyin – üzerlerinde nem birikmesi bir sızıntı olduğunu gösterebilir.

Ev merkezi kanalizasyon sistemine bağlı değilse, fosseptik veya fosseptik tankını incelemeniz gerekecektir. Depolama tankının boyutu standarda yakın olmalı ve duvarları betondan yapılmalı veya tuğla veya taşla kaplanmalıdır. Fosseptik neredeyse tamamen doluysa, bu sizi uyarmalıdır. Olası bir neden, kötü işleyen veya hatta tamamen bulunmayan bir drenaj sistemi olabilir.

 

Isıtma sistemi

Isıtma sisteminin kalitesi sadece soğuk mevsimde tam olarak takdir edilebilir. Evi teftiş ederken, sokakta güzel bir yaz günü ise, sahiplerinden kazanı açmalarını ve yarım saat sonra ısıtma pillerinin sıcaklığını kontrol etmelerini isteyin. Evdeki tüm odaların radyatörlerine sıcak su verildiğinden emin olun. Hava tahliye vanaları ile donatılmışsa, boruların ve akülerin sızdırıp sızdırmadığını kontrol edin.

Kazanın kendisine bir göz attığınızdan emin olun. Servis verilebilir ekipmanın yakınındayken, gaz kokusu almamalı ve su birikintileri veya pas izleri görmemelisiniz.

Elektrik sistemi

Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli

Elektrik sistemi

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da güç kaynağı sistemi olmalıdır. Bazı evler hala mevcut standartları karşılamayan ve modern ihtiyaçları karşılamayan alüminyum kablolar kullanıyor. Tabii ki, teller duvarlara gizlenmiştir, ancak yapıldıkları malzemeyi bulmak zor değildir – örneğin, soketlerden birinin kapağını çıkarmak yeterlidir.
Evin muayenesi sırasında içinde herhangi bir elektrikli ev aleti varsa, kablolamanın kalitesini değerlendirme fırsatını kullanın. Ana bilgisayarlardan mevcut tüm cihazları aynı anda açmalarını isteyin. Ağ yüke dayanabiliyorsa, daha sonra çalışan bir ütü ile elektrikli soba arasında seçim yapmak zorunda kalmayacaksınız.

 

Havalandırma

Evde sağlıklı bir mikro iklim oluşturmak ve sürdürmek için (ve dolayısıyla içinde rahat bir konaklama için) temiz hava girişi çok önemlidir. Satın almaya karar verdiğiniz evdeki havalandırma sisteminin cihazı hakkında bilgi edinin. Tabii ki, hava hareketinin nedeni sadece dış ve iç hava sıcaklıklarındaki farktan kaynaklandığında doğal havalandırma basit ve ucuzdur. Ancak, kural olarak basit ve ucuz, en karlı ve etkili olanı değildir. Ev için büyük bir artı, içinde zorunlu havalandırmanın varlığı olacaktır.

Tıkalı olmadıklarından emin olmak için havalandırma deliklerini kontrol ettiğinizden emin olun. Yetersiz havalandırmanın evinizi yıkıcı nemle tehdit ettiğini ve sürekli olarak hoş olmayan kokular ve tıkanıklık hissine sahip olacağınızı ve özellikle ileri vakalarda, hatta sağlık sorunları yaşayacağınızı unutmayın.

Pencereler ve kapılar

Pencereler için temel gereksinim, iyi bir aydınlatma sağlamak için yeterli boyuttur. Ayrıca mükemmel ısı ve ses yalıtım özelliklerine sahip olmaları gerekir. İkincisi, kapılar için de geçerlidir. Eğimler sadece içeriden değil dışarıdan da yalıtılmalıdır – bundan emin olmayı unutmayın.

Bir ev satın alırken nelere dikkat etmeli

Pencereler ve kapılar

Pencerelerin dikkatlice incelenmesini ihmal etmeyin. Camdaki çatlaklardan, profillerdeki hasarlardan, kırılan bağlantı parçalarından bahsetmeyeceğiz bile – muhtemelen zorlanmadan bu kadar çirkin aşırılıkları fark edeceksiniz. Ancak gizli kusurlar da vardır – örneğin, sadece soğuk mevsimde fark edilebilen gözlükler arasındaki boşluğun buğulanması. Cam birimin içindeki nem varlığı, sızdırmazlığının ihlal edildiğini gösterir. Bu sorunu çözmenin tek yolu, evin gelecekteki sahibi olarak ihtiyaç duymadığınız cam üniteyi değiştirmektir.

 

Evin muayenesinin bu aşamasında, evin doğru küçülmesi ve yapıda bozulma olmaması hakkında bir sonuç çıkarmak mümkündür. Çarpık kapı ve pencere çerçeveleri mevcut sorunların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Hem pencereler hem de kapılar, az bir güçle (çerçeveye sıkı bir şekilde oturduğunu gösterir) kolayca açılıp kapanabilmelidir. Sıkışma kabul edilemez – bu, uygun olmayan büzülmenin ve sonuç olarak evin eğilmesinin ilk işaretidir.

Belgelerin incelenmesi

Evin tüm köşelerini inceledikten sonra, her şeyden veya hemen hemen her şeyden memnun olduğunuz sonucuna varırsanız, emlak belgelerini tanımaya başlayabilirsiniz. Bu aşama, çatının veya mühendislik sistemlerinin durumunun incelenmesinden daha az ve hatta belki daha önemlidir. Sonunda, sızdıran bir çatı veya paslanmış borular onarılabilir (ancak sizden ek finansal yatırımlar gerektirecektir).

Ancak, belgelere aşina olmaya yeterince dikkat etmezseniz, yalnızca kağıtlara kısaca bakın, dolandırıcıların kurbanı veya vicdansız satıcılar olabilirsiniz. O zaman, en iyi ihtimalle, evinize yük olarak bir sürü yasal sorun yaşarsınız ve en kötüsü, karşılığında hiçbir şey almadan para kaybedersiniz.

Kontrol edilmesi gereken belgelerin listesi oldukça geniştir ve konut ve site türüne ve nesnenin mülkiyet geçmişine bağlı olarak değişebilir.

Başlıca olanlar şunları içerir:

 • arsa mülkiyeti devlet tescil belgesi;
 • evin mülkiyet tescil belgesi
 • ev ve arsa tapu belgeleri (satış ve satın alma sözleşmesi, veraset belgesi, bağış sözleşmesi vb.);
 • bina ve arsa kadastro pasaportu;
 • kat planlı evin teknik pasaportu;
 • ev sahipliği teknik pasaportu (arsa planını, üzerinde bulunan binaların ve yapıların açıklamasını, teknik durumlarını ve tahmini değerini, arazinin amacını içeren bir belge);
 • bu adreste kayıtlı olan herkesi gösteren ev defteri;
 • iletişimlere bağlantı sözleşmeleri (varsa) ve bu iletişimlerin kullanımı için ödenen borçların bulunmadığına dair sertifikalar.

İncelemekte olduğunuz belgelerin size gösterilen siteyle tutarlı olduğundan emin olun. Belirli bir adreste sitenin doğru kaydı için Arazi İdaresi ile görüşün.

 

ÖNCEKI IŞLEMLERIN GEÇMIŞI

Bu mülk ile önceki işlemlerin geçmişini öğrenin. Önceki işlemlerden birinin geçersiz olduğu ortaya çıkarsa, sonraki işlemlerin tümü geçerli olacaktır. Tüm satışlar ve satın almalar devlet tescilinden geçmelidir ve ilgili tüm sözleşmeler BTI arşivinde saklanır.

SINIR ANLAŞMAZLIKLARI EKSIKLIĞI

Komşularla sınır anlaşmazlığı olmadığından emin olun. Belgelerde belirtilen alanla birlikte, mevcut herhangi bir ölçüm aletini kullanarak kişisel olarak sizin tarafınızdan belirlenen sahanın gerçek alanını kontrol edin. Bu değerler çok farklıysa şüpheli anlaşmadan vazgeçmek daha iyidir. Arazi arsası hiç bir arazi arsası olmayabilir. Bu durumda satıcıyı arsayı sınırlandırmaya, kadastro kayıtlarına koymaya ve adalet sistemine kaydettirmeye mecbur edin.

VEKALETEN SATIN ALIRKEN IMZALARIN GERÇEKLIĞI

Vekaleten gayrimenkul satın alırken, noter ile ikincisinin gerçekliğini kontrol edin. Mülkün sahibini araştırın, hayatta olup olmadığını ve gerçekten bir vekaletname verip vermediğini öğrenin.

KEFALET VEYA HACIZ ŞEKLINDEKI IPOTEK

Evin ve mülkün kefaletle veya hacizle kapatılmadığından emin olun. İşlemle ilgili noter, bu bilgileri kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Nöropsikiyatrik ve narkolojik dispanserden satıcıya gönderilen sertifikalar gereksiz olmayacaktır. Bu, daha sonra satıcının resmi olarak yetersiz ilan edildiği ortaya çıktığında sizi durumdan koruyacaktır, bu da onunla olan anlaşmanıza itiraz edilebileceği anlamına gelir.

Ev satın alırken bilmeniz gereken tek şey bu değil. Bazı durumlarda ek kontrollere ihtiyaç vardır. Tüm olası püf noktaları deneyimli bir emlakçı tarafından hissedilebilir, bu nedenle gayrimenkul satın alırken, bu işi köklü bir emlak acentesine emanet etmek mantıklıdır.

Bir ev seçerken, uzmanlara ve uzmanlaşmış kuruluşlara mı döneceksiniz?

[qsm quiz=1]

[qsm_link id=1]Tıklayınız[/qsm_link]

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.