Evimi Nasıl Hızlı Satırım?

Evimi Nasıl Hızlı Satarım?

Evimi Nasıl Hızlı Satırım?

Bir ev satmak stresli olabilir, ancak ciddi bir zaman sıkıntısı yaşıyorsanız, daha da sinir bozucu olabilir. İster yeni bir iş için, ister finansal nedenlerle veya kişisel bir durum nedeniyle hızlı bir şekilde satmanız gerekiyorsa, evinizin pazarlanabilirliğini artırmak, pazarda geçirdiğiniz süreyi azaltmak ve güçlü teklifler çekmek için kullanabileceğiniz birkaç taktik var.

İşte bir evi hızlı bir şekilde nasıl satacağınızı size anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle bu yorucu ve stresli aynı zamanda riskli bu yola girmek istemiyorsanız bizi arayınız. Biz sizin adınıza tüm zorlukların üstesinden geliriz.

Evimi Nasıl Hızlı Satırım?

Evimi Nasıl Hızlı Satırım?

Tüm bunlara rağmen yinede evimi kendim satmak şstşyorum diyorsanız

1. Temizleyin ve dağınıklığı giderin

Bir evi hızlı satmak için birçok strateji vardır, ancak zamanınız kısıtlıysa, evinizin içini mümkün olduğunca çok sayıda alıcıya çekici kılmak kesin bir zorunluluktur.

 • Bir depolama birimi alın ve odaların kalabalık, küçük veya dağınık görünmesine neden olan ekstra eşyalarınızı veya büyük mobilyaları toplayın.
 • Dolapları düzenleyin. Alıcılar depolama alanı arıyorlar, bu yüzden kesinlikle dolaplara, depolama alanlarına ve kilere göz atacaklar. Dolaplara fazladan eşya koymayın – evde bol miktarda depolama alanı olduğu izlenimini vermek için yeterli açık alan bırakın. Sonuçta, Gemlik Emlak Tüketici Konut Eğilimleri Raporu 2020 için ankete katılan alıcıların yüzde 64’ü , geniş depolamanın son derece veya çok önemli olduğunu söyledi.
 • Aile fotoğrafları, hatıralar ve dini eşyalar gibi kişisel eşyalar alıcıların dikkatini dağıtır ve kendilerini evde yaşarken hayal etmelerini engeller.
 • Süpürgelikler, mutfak dolapları, banyo fayansları ve halılar dahil evin her odasını derinlemesine temizleyin. Zamanınız kısıtlı olduğundan, bazı profesyonelleri aramayı düşünün.

2. Bir satış stratejisi seçin

Evinizi nasıl listeleyeceğinize karar verirken, iki geleneksel satış seçeneği vardır – mal sahibi veya bir emlakçı ile satılık – ve birkaç alternatif.

FSBO’yu sat

Kendi başınıza satış yapmanın en büyük avantajlarından biri, komisyondan tasarruf etmenizdir (kendi acentenize ödeyeceğiniz yüzde 3’lük kısmı biriktirirsiniz, ancak yine de alıcının acentesine yüzde 3 ödemeniz gerekir). Ancak kendi başınıza hızlı satış yapmak istiyorsanız, bir profesyonel gibi pazarlık yapmaya hazır olmalısınız.

Tüm formların doğru doldurulduğundan emin olmak için emanet zaman çizelgelerini müzakere etmeye, sözleşme evraklarıyla uğraşmaya ve bir avukata danışmaya hazır olun. Evinizi hızlı bir şekilde satmanız gerekiyorsa, sürecin içini ve dışını bilmek özellikle önemlidir.

Bir temsilci işe alın

Profesyonel bir emlakçı tutmanın iyi tarafı, bölgenizde hızlı bir şekilde satılan bir evi elde etmek için ne gerektiğini bilmeleridir. Sözleşme hazırlık çalışmaları, müzakereler, imzalama ve kapatma gibi şeyleri düzene sokacaklar. Elbette, hizmetleri için onlara yüzde 3’lük bir komisyon ödemeniz gerekecek.

Evinizi hızlı satmanın alternatif yolları

Evimi Nasıl Hızlı Satarım?

Evinizi aceleyle satmak için gereken hazırlığı tamamen atlamak istiyorsanız, şu alternatif stratejileri göz önünde bulundurun:

 • Bir yatırımcıya sat. Bir yatırımcıya satış yapmanın uygun olmasının birçok nedeni vardır , ancak akılda tutulması gereken potansiyel takaslar vardır.
 • Bir geliştiriciye sat. Bu genellikle yalnızca eviniz yıkılıyorsa ve/veya büyük bir arsa üzerindeyse bir seçenektir.
 • Açık artırmada sat. Evinizi açık artırmaya çıkararak hızlı bir şekilde satabilirsiniz, ancak yerel pazardan daha düşük bir fiyata satmanız olasıdır.

3. Satılacak fiyat

Gemlik Emlak Danışmanına göre , satıcıların yüzde 21’i en büyük zorluğunun istedikleri zaman diliminde satış yapmak olduğunu söyledi. Çok sayıda alıcının daha az ev için rekabet ettiği bir satıcı pazarında satış yapıyor olsanız bile, evinizi hızlı satmak bir garanti değildir.

Satış sürecinizi gerçekten hızlandırabilecek bir şey, evinizi rekabetçi bir şekilde fiyatlandırmaktır. Aşırı fiyatlandırma, piyasada daha fazla zaman geçirmenize neden olur ve nihayetinde, yine de o daha düşük fiyattan satış yapabilirsiniz – oraya varmanız daha uzun sürer.

Hatta ilgiyi artırmak ve bir ihale savaşına neden olmak için evinizi bölgenizdeki benzer evlerden biraz daha düşük fiyatlandırmak isteyebilirsiniz. Bu stratejinin etkinliği, yerel emlak piyasasının durumuna ve bölgenizdeki evlerin nasıl satıldığına bağlıdır.

Bir fiyat belirlerken, bölgenizdeki alıcıların çoğunluğunun aradığı fiyat noktalarını da göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Örneğin, evinizi 399.000 tl olarak listelerseniz, eviniz 400.000tl’ın altında ev arayan herkes için arama sonuçlarında görünür. Ama fiyatı sadece 405.000 lira ve arama sonuçlarında asla görünmeyecek.

Fiyat indirimi için bir zaman çizelgesi belirleyin

Listelemeden önce, zaman çizelgenize dikkatlice bakın ve herhangi bir teklif almadıysanız fiyatınızı düşürmek için bir gün belirleyin. İndirim miktarına daha sonra karar verilebilir çünkü ev turlarından gelen geri bildirimlere göre değişebilir ama en azından bir tarih aklınızda bulunsun. Ve o zaman gelirse, hızlı hareket etmek en iyisidir. Eviniz piyasada ne kadar uzun süre kalırsa , onu liste fiyatından satma olasılığınız o kadar düşük olur.

Satış teşviklerini düşünün

Alışılmadık bir özellik veya yavaş bir pazarda satıyor olmanız nedeniyle evinizin zorlu bir satış olacağını biliyorsanız, bazen potansiyel alıcılara anlaşmayı tatlandırmak için teşvikler sunmaya değer olabilir. Örnekler, önceden yapılan onarım veya iyileştirme kredilerini, alıcının kapanış maliyetlerini ödemeyi veya her zaman bir satışa dahil olmayan cihazlar gibi şeyleri dahil etmeyi teklif etmeyi içerir.

4. Herhangi bir hızlı onarım işlemini gerçekleştirin

Büyük tadilatlar için zamanınız olmasa da, potansiyel alıcıları caydırabilecek her türlü kolay düzeltmeyi halletmek hala önemlidir:

 • Boyanın soyulduğu veya çizildiği yerleri yamalayın.
 • Gevşek fayansları sabitleyin.
 • Gevşek kapı kollarını onarın.
 • Sızdıran muslukları sıkın.

Evinizin daha iyi görünmesini sağlayacak birkaç küçük yükseltmeye de yatırım yapmak isteyebilirsiniz:

 • İçine yeni bir kat boya uygulayın.
 • Mutfak ve banyo dolaplarına yeni donanım takın.
 • Eski veya modası geçmiş aydınlatma armatürlerini değiştirin.
 • Eşleşen (daha yeni) cihazlar satın alın.

5. Aşamaya geçin ve itirazı engelleyin

Zaman çizelgeniz ne olursa olsun, her satıcı, evlerinin içini ve dışını güzelleştirmek için harcanan bir hafta sonundan yararlanabilir. Sonuçta, alıcılarda iyi bir ilk izlenim bırakmak çok önemlidir. Emlak Danışmanımıza göre , son alıcıların yüzde 48’i, evlerini sahneye koymanın ev satın alma kararları için son derece, çok veya biraz önemli olduğunu söyledi. Ve  satıcıların yüzde 29’u , bahçelerini düzenlemenin listeleme öncesi faaliyetlerinden biri olduğunu söyledi.

Toplanın ve bir sahne makinesi kiralayın

Evreleme, özellikle evinizi hızlı bir şekilde satmanın yollarını arıyorsanız, emlak satışlarında yaygın bir taktiktir. Evreleme, alanları tanımlamaya yardımcı olur ve odaların daha büyük görünmesini sağlar. Bu süreci hızlandırmak istiyorsanız tüm eşyalarınızı depoya koymak isteyeceksiniz. Profesyonel bir sahne ustası, kendi mobilyalarını ve dekorunu getirecek ve evinizin en iyi özelliklerini öne çıkaracak ve sıcak ve misafirperver hissettirecek şekilde düzenleyecektir.

İtiraz oluştur

Evinizin dış görünüşü, potansiyel alıcıların evinize dair ilk yüz yüze bakış açısıdır, bu nedenle davetkar, bakımlı ve düzenli görünmesi önemlidir. İyi bir frenleme çekiciliği ile evinizin daha hızlı satılmasını sağlayacak bazı ipuçları. Hız önemli olduğunda, bu görevlerin hızlı bir şekilde tamamlanması için profesyonel bir peyzaj mimarı tutmayı düşünün:

 • Çitleri, çalıları ve büyümüş ağaç dallarını kesin.
 • Yürüyüş yollarını ve yolları temizleyin.
 • Pencereleri ve kapı kollarını temizleyin.
 • Ön verandadaki örümcek ağlarını ve kalıntıları süpürün.
 • Bozuk ışıkları veya posta kutularını değiştirin.
 • Ön kapıyı boya.
 • Çiçek ekmek.

6. Profesyonel bir fotoğrafçı işe alın

Telefonunuzda evinizin birkaç fotoğrafını çekmek daha hızlı (ve daha ucuz) görünebilir, ancak kötü listelenmiş fotoğraflar evinizin piyasada daha uzun süre oturmasına neden olabilir. Aslında, Emlak Danışmanımıza göre, son alıcıların yüzde 77’si profesyonel fotoğrafları izlemenin ev satın alma kararlarında son derece, çok veya biraz önemli olduğunu söyledi .

Profesyonel emlak fotoğrafları yalnızca birkaç yüz dolara mal olur ve tam hizmet veren bir emlakçı kullanıyorsanız, fotoğrafları hizmetlerinin bir parçası olarak dahil edebilirler. Temsilcinizin veya fotoğrafçınızın bir 3D sanal ev turu sunup sunmadığını kontrol edin. Zillow’da listeleme sayfası görünümlerini yakalamak ve iyileştirmek için hızlıdırlar.

Görüntüler çekilmeden önce evinizin bol ışık aldığından emin olun. Panjurları açın, eski ampulleri değiştirin veya armatürleri güncelleyin ve mümkün olduğunca fazla doğal ışığın içeri girmesine izin verin. Bu aynı zamanda randevuları listelemek için en iyi uygulamadır !

7. Harika bir listeleme açıklaması yazın

Bir liste fiyatı seçtikten ve eviniz düzene girdikten sonra, evinizi daha hızlı satmanıza yardımcı olacak bir liste açıklaması oluşturmak isteyeceksiniz. Bu, özellikle kendi başınıza satıyorsanız önemlidir. Bir aracı kullanıyorsanız, muhtemelen sizin için açıklamayı yazacaktır, ancak yine de iyi bir listeleme açıklamasının ne olduğunu bilmek önemlidir .

 • Alıcıların dikkatini çekecek etkili anahtar kelimeler kullanarak liste açıklamasında evinizin en iyi özelliklerini vurgulayın .
 • Okul bölgesi, toplu taşıma araçlarına yakınlık veya yerel restoranlar ve parklar gibi mahallenizi çekici kılan her şeyi ekleyin.
 • Aciliyet duygusu ekleyin: Örneğin, “Tüm teklifler [TARİH]’e kadar sunulmalıdır”.
 • Profesyonel fotoğraflarınızı kullanın.

İlanınızı nereye göndereceksiniz?

FSBO satıyorsanız, kendi listenizi www.acilden.com‘a yükleyebilirsiniz . Zillow gibi siteler , alıcılara mülkünüzün düzeni hakkında iyi bir fikir verebilecek 3D turlar veya sanal örnekler yayınlamanıza da izin verir . Bir acente kullanıyorsanız, tüm büyük emlak arama web sitelerine çekilecek olan yerel MLS’nize gönderirler.

Bir acenteniz yoksa, evinizi sizin adınıza yerel MLS’ye yüklemesi için bir acenteye sabit bir ücret ödeyebilirsiniz. Bu durumda, tüm sorularınız için iletişim noktası olarak listelenirsiniz.

Ek olarak, ister bir acente ile evinizi listeliyor olun, ister FSBO rotasına gidiyor olun, kaydınızı sosyal medyada (arkadaşlar ve aile aracılığıyla veya ücretli yerleşimlerle) yayınlayabilir ve mahallenizin etrafına el ilanları ve tabelalar yerleştirebilirsiniz.

8. Satışınızı doğru zamanlayın

Zillow’a göre, evinizi listelemek için en iyi zaman, Cumartesi günü Mayıs ayının ilk yarısı. Bu zaman aralığında listelenen evler ortalamadan altı gün daha hızlı ve ortalama 1.600 $ daha fazla satıldı.

En yoğun satış süresi, yerel emlak piyasasına göre biraz değişiklik gösterir, bu nedenle evinizi hızlı bir şekilde satmanız gerekiyorsa bölgenizdeki bilgileri kontrol edin.

9. Gösteriler konusunda esnek olun

Hedef evinizi hızlı bir şekilde satmaksa, istekleri göstermek konusunda mümkün olduğunca uzlaşmacı olmak önemlidir. Evet, son dakika gösterileri bir zamanlama karmaşasına neden olabilir, ancak kendileri göremiyorlarsa kimse evinizi satın alamaz! Alıcıların programlarına uymaya istekli değilseniz, eviniz piyasada uzun süre oturma riski altındadır.

Açık bir ev tutun

Evinizi hızlı bir şekilde satmak için iyi zamanlanmış bir hafta sonu açık evi şarttır. Kapıdan birden fazla alıcı almanın en kolay yolu. Buna göre hazırladığınızdan emin olun – evi temizleyin, taze çiçekler düzenleyin, birkaç ikram sunun ve alıcıların turdan sonra yanlarına alabilecekleri broşürler hazırlayın.

özel gösteriler

Özel bir gösteri talep eden alıcılar , evinizi daha önce hiç görmemiş olabilir veya açık evinize katılmış ve daha yakından bakmak için geri dönüyor olabilirler. Daha önce de belirtildiği gibi, evinizi günün her saatinde tura hazır tutmak anlamına gelse bile, evinizi gösterirken mümkün olduğunca uzlaşmacı olmak önemlidir.

Evinizi FSBO olarak listeliyorsanız, kendi turlarınıza ev sahipliği yapmaya hazır olun. Bir acente ile çalışıyorsanız, ya sizin için bir tur yapmalı ya da alıcı ve acentesi için bir kasa bırakmalıdır. Mümkünse, satıcı gösteriye katılmaktan kaçınmalıdır – alıcıları rahatsız edebilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.