Kendi başınıza gayrimenkul satarken ana hatalar

Kendi başınıza gayrimenkul satarken ana hatalar

Dijital çağdan önce bile, bir emlakçının hizmetleri olmadan gayrimenkul alıp satmanın çok daha zor olduğu zamanlarda bile, kendi başınıza gayrimenkul satmak, mülk sahibi için konut ve para kaybına kadar büyük bir soruna dönüşebilirdi.
Kendi başınıza gayrimenkul satarken ana hatalar

Ancak bugün bile, çok sayıda fırsat ve hizmetle, müşterilere emlakçıların isteğe bağlı katılımı hakkında yanlış bir fikir veriyor. Hem alıcılar hem de satıcılar bilgisine kibirli bir şekilde güvenerek aynı hataları yaptıklarından, kendi başlarına bir işlem yapma kararı ciddi sorunlara yol açabilir.

Kendi başınıza gayrimenkul satarken ana hatalar

etkisiz reklam
Mülklerini satmak isteyen mal sahiplerinin ilk hatasıdır. Birçok mal sahibi, konut satışı için bir ilan verirken, kendilerini sadece çeşitli sitelerde ücretsiz bir “reklam panosu” ile sınırlandırıyor veya daha da kötüsü, direkleri ve otobüs duraklarını kullanarak, çağrıların olmamasına içtenlikle şaşırıyorlar, pişman oluyorlar. harcanan para. Ayrıca, reklam metninin kendisi genellikle cahil ve eksiktir: nesnenin satış yönleri göz ardı edilir, önemsiz parametreler vurgulanır veya hiç kimseyi ilgilendirmeyen faktörler – örneğin onarım maliyeti. Ek olarak, okuma yazma bilmeyen fotoğraflar veya bunların tamamen yokluğu, potansiyel alıcıların ilgisini azaltır. Emlak acenteleri, mülkü tanıtmak için mülk ve büyük ölçekli promosyonlar hakkında eksiksiz bilgi içeren birkaç İnternet sitesi ve medya kullanır ve mülkün çekimlerine profesyonel fotoğrafçılar katılır.
Kendi başınıza gayrimenkul satarken ana hatalar

Rekabetçi olmayan fiyat – kendi kendine emlak satmanın ikinci hatası. Çoğu zaman, mülk sahipleri mülklerini en pahalı rakip mülklerle karşılaştırarak önyargılı olarak değerlendirir. Sonuç olarak, gayrimenkulün satılması çok uzun zaman alabilir ve sonuçta başarısız olabilir. Alıcılar, bir nesneyi fiyatlandırma sürecini analiz edemezlerse hata yapabilir ve fazla ödeme yapabilirler. Ayrıca, şişirilmiş fiyat alıcının yüksek beklentilere sahip olmasına ve bunun sonucunda hayal kırıklığı yaşanmasına neden olur. Bir dairenin (evin) maliyetinin yetkin – yeterli ve doğru – Bilimler Akademisi uzmanları tarafından değerlendirilmesi bir analize dayanmaktadır. nesnenin nesnel avantajları ve ortalama piyasa değerinin hesaplanması.
Kendi başınıza gayrimenkul satarken ana hatalar


Telefonda konuşurken veya nesneyi görüntülerken
son olabilir. Sıradan insanlar, satış teknolojilerine, yani sunum yapma yeteneğine sahip değildir: itirazlar üzerinde çalışmak, bir “tur” planı, avantajlara odaklanmak, dezavantajları ustaca atlamak.

Nesnenin değeri üzerinde pazarlık Aşağıdaki hataları yaparsanız satıcı için bir hayal kırıklığına dönüşebilir: iyi talep gören satıcıdan erken indirimler veya tam tersi talep yokluğunda mal sahibinin inatçılığı. Ve konunun ters tarafı, fiyatı “itmeye” çalışan, dairenin (evin) eksikliklerini ısrarla ve duygusal olarak işaret eden ve mal sahibi arasında olumsuzluğa neden olan alıcının yanlış davranışıdır. Emlakçılar, her iki tarafın temsilcileri olarak, müşterilerinin ihtiyaçlarını bilerek ve nesneyi objektif olarak değerlendirerek, her iki tarafa da uygun bir seçenek üzerinde yetkin bir şekilde müzakere edecek ve anlaşacaktır.
Kendi başınıza gayrimenkul satarken ana hatalar


Garip alıcı seçimi – mal sahibi, iyi bir fiyat veren birine değil, onu seven birine bir daire (ev) sattığında başka bir hata.

Avans ve mevduat kavramlarının yanlış anlaşılması risklere, taraflar arasında yanlış anlamalara ve zaman kaybına yol açar.

bir anlaşmanın sonuçlandırılması aracısız taraflar arasında önemli ölçüde uzun ve hataya açık olabilir. Belgelerin bağımsız yürütülmesi ve işlem uzar. Ayrıca, sonuç olarak, dolandırıcılara veya diğer tarafın kirliliğine maruz kalabilirsiniz – sonuç olarak daire yok, para yok. Emlak acenteleri, işlemin tüm aşamalarında hukuki destek sağlayacaktır.
Kendi başınıza gayrimenkul satarken ana hatalar

Tabii ki, emlakçılar olmadan da yapabilirsiniz ve kendi kendine gayrimenkul satmak mümkündür, ancak o zaman satıcılar ve alıcılar yukarıdaki risklerin farkında olmalı ve olası sorunlara hazırlıklı olmalıdır. Güvenilir bir Emlak Ofisi ile iletişime geçerek bu tür hata, eksiklik ve risklerden kurtulursunuz, bu nedenle AN uzmanlarıyla çalışmak konut sorununuzu çözmenin en uygun, kullanışlı, güvenli ve etkili yoludur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.