Stüdyo daire veya tek odalı daire

Stüdyo daire veya tek odalı daire

Stüdyo daire veya tek odalı daire arasında fark nedir,

Hangisi daha uygun ve karlıdır.

Ölçmeye, sıkıştırmaya ve korumaya alışkın olan eski nesil için, duvarları ve bölmeleri olmayan boş alan fikri vahşi görünebilir. Ancak zaman, tercihlerini belirler ve artık geliştiriciler, izole edilmiş tesislerin basitçe sağlanmadığı ayrı konutlar sunmaktadır. Bir stüdyo veya tek odalı bir daire – hangisi daha iyi, kimin için “duvarsız konut” en iyi çözüm olacak ve kim eski güzel klasikler lehine onu terk etmek daha iyi olabilir?

 

Stüdyo daire veya tek odalı daire

Stüdyo daire veya tek odalı daire

Bu Makalede

  1. Dairenin özellikleri
  2. Toplam alanı
  3. Metrekare başına maliyet
  4. Fayda ve vergi ödemeleri
  5. Yatırım potansiyeli

Dairenin özellikleri

Bir stüdyo daire fikri, daha ekonomik ve kompakt bir seçenek varsayar. Daha küçük görüntüler, bölmelerin ve ek kapıların ve pencerelerin olmaması – tüm bu kısıtlamalar, böyle bir daireyi alıcılara sunmak için tasarlanmıştır. Ancak şu anda emlak piyasasında birkaç tür stüdyo var ve hepsi ekonomi sınıfına dahil değil.

1. Alanı nadiren 30 metrekareyi aşan ücretsiz bir düzene sahip klasik versiyon. m. İzole edilmiş tek oda bir banyodur. Bu düzen ile salon veya koridor yoktur ve alan kaplama malzemeleri ve aydınlatma kullanılarak zorlanır.

Stüdyo daire veya tek odalı daire

Stüdyo daire veya tek odalı daire

2.Görüntüleri  karşılaştırılabilecek geniş daireler. Daha yüksek tavanlarla ayırt edilirler ve imar için modern malzemelerden yapılmış bölmeler kullanılır, bu da temel ilkeyi ihlal etmez: “mümkün olduğunca fazla alan, hava ve ışık.”

Stüdyo daire veya tek odalı daire

Stüdyo daire veya tek odalı daire

3.Sözde “yarı stüdyolar” da popülerdir, sıradan dairelerden tek farkı yatak odası ile mutfak arasında bir bölmenin olmamasıdır. Ticari sınıf evlerde, yarı stüdyolar geniş sundurmalar veya balkonların yanı sıra ayrı giyinme odalarına sahiptir. Bu, tüm boş alanı karlı bir şekilde yenmenize ve gereksiz mobilyalardan kurtarmanıza olanak tanır. Bu seçeneği sıradan bir daireye dönüştürmek istiyorsanız, hızlı ve maliyetli olmayacak  sadece eksik bölümü oluşturun.

Yarı Studyo daireler

Yarı Studyo daireler

Klasik stüdyo, modern bir oteldeki bir odayı andırır, alanı genellikle sadece 24-28 metredir.

Bu sıkışık konut neden klasik tek kişilik odalardan daha çekici olabilir?

Cevap: Eeski binaların kalitesizliğinde yatıyor. Projeleri hala bol miktarda Türk şehirlerinde temsil edilen Türk mimarları, aşırı hümanizm ile ayırt edilmediler ve kolaylık ve rahatlıktan çok planlar ve beş yıllık planlar hakkında düşündüler.

Küçük bir askının sığabileceği sıkışık mutfak kafesleri, dar ve karanlık koridorlar, kasaba halkını sıkacak zamana sahipti. Stüdyolardaki karanlık koridorların ve hızla dağınık köşelerin bulunmaması, mobilyaları özgürce düzenleyebilme kabiliyeti, onları hem konfor hem de estetik açısından avantajlı yönden gösterdi. Bununla birlikte, bu şekilde modern bir firma ile rekabet etmek artık mümkün olmayacak, bu nedenle ikinci önemli özellik kurtarmaya geliyor.

 

Toplam alanı

Ortalama verileri alırsak, o zaman stüdyoların alanı, piyasada beklenen tek odalı dairelerin ortalama alanına kıyasla her zaman daha küçük olacaktır. 35 m olan, tek odalı daireler değişiklik gösterir ortalama alan ise 2 , daha sonra stüdyoları ortalama alan 28 m yaklaşık 2 . Çok daha geniş bir alanda daire ve stüdyolar bulabileceğiniz için bunların ortalama veriler olduğunu hatırlatırız. Ancak genel olarak, stüdyo her zaman maliyetine yansıyan daha küçük bir alana sahip olacaktır.


Ortalama olarak, stüdyo dairelerin toplam alanı tek odalı bir dairenin alanından daha az olacaktır.

 

Metrekare başına maliyet

Hem inşaat aşamasında hem de stüdyo daireyi bitirme aşamasında, geliştirici inşaat malzemelerinden ciddi şekilde tasarruf eder – daha az tuğla ve beton, bu da metrekare başına fiyatın daha karlı olması gerektiği anlamına gelir. Ancak gerçekte bu ifade nadiren doğrudur. Sonunda daha az maliyetli olacak – bir daire mi yoksa bir stüdyo mu?

Daha yakından incelendiğinde, en ucuz metrekarenin çok odalı dairelerde olacağı ortaya çıkıyor, ancak toplam alan ne kadar küçükse, maliyeti o kadar pahalı olacak.

 

 daire mi yoksa bir stüdyo mu

Daire mi yoksa bir stüdyo mu daha fayda mı?

Bununla birlikte, metrekare başına daha yüksek bir maliyetle, stüdyonun toplam maliyeti daha düşük olacaktır. Toplam fiyattaki fark bir milyon rubleye ve daha fazlasına ulaşıyor. Küçük dairelerin önemli bir kısmının bir ipotek dahil satın alındığı düşünüldüğünde, aslında tasarruflar çok önemli hale geliyor.

Stüdyolar bu nedenle sürekli hayran çevrelerine güvenebilirler. Birçok alıcı beklemeyi ve tasarruf etmeyi değil, yeterli bütçesi olan yaşam alanını satın almayı tercih eder. Aynı sebepten dolayı stüdyo aynı zamanda bir ilk mülk olarak da iyidir. Ebeveynlerinin yuvasını ilk kez terk eden gençler için idealdir.
Bir stüdyo dairenin metrekare başına maliyeti, genellikle tek odalı bir dairenin metrekare başına maliyetinden daha yüksektir. Ancak stüdyo dairelerin alanı her zaman tek odalı dairelerin alanından daha az olduğu için stüdyolar tüketici için daha ucuz ve daha ekonomiktir.

 

 

Fayda ve vergi ödemeleri

Düşük elektrik faturaları, stüdyolar için bir başka rekabet avantajıdır. Gerçek şu ki, ödemeler ve vergiler hesaplanırken, “toplam” ve “yerleşim” alanı kavramlarının yanı sıra sosyal standartlar tarafından yönlendirilirler. Vergileri hesaplarken veya sübvansiyonları kaydederken, böyle bir daire kolayca boyut olarak “küçülebilir”. Mevcut mevzuata göre, modern evlerde görüntüleri 5-6 metreye kadar ulaşabilen toplam alandan balkonlar ve sundurmalar düşülmüştür.

Bugün verginin nesnenin kadastro değerine göre hesaplandığını hatırlayın. Bu rakamlar karşılaştırılabilir ve bazen piyasadaki rakamlarla tamamen eşdeğerdir. Bu da ödemenin yavaş yavaş sembolikten Rusların cebine vurulmasına doğru ilerlediği anlamına gelir. Bu bağlamda, fazladan kareler potansiyel bir risk haline geliyor ve nüfus, geniş odaların erişilemez bir lüks haline gelip gelmeyeceğini giderek daha fazla merak ediyor.

Fayda ve vergi ödemeleri

Fayda ve vergi ödemeleri

Bir stüdyonun tek odalı bir daireden nasıl farklı olduğuna dair bir başka olumlu örnek, bu tür konutların başlangıçta daha düşük kadastro değeridir. Bu, yıllık vergi ödemelerinin daha az olacağı anlamına gelir. Söz verildiği gibi, yüksek emlak vergilerine geçiş sorunsuz ancak kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, bugünün stüdyo alıcıları yarın bir miktar kazanç sağlayabilir.

Bir stüdyodaki kamu hizmeti ve vergi ödemeleri her zaman tek odalı dairelere göre daha ucuzdur.

 

Yatırım potansiyeli

Uzun vadeli bir yatırım olarak böyle bir mülk satın alırken daha dikkatli olmalısınız. Şehirde stüdyolar o kadar aktif bir şekilde sunulmuyor. Burada metrekare başına maliyet çok yüksek ve alıcıların hemen tam teşekküllü bir yaşam alanı satın almak için belirli bir miktar eklemesi daha kolay ve daha karlıdır.

En güzel teklifler şehrin dışında yer almaktadır,

Örneğin stüdyoların çoğu fiyatların başkentten çok daha düşük olduğu Moskova bölgesinde inşa edilmiştir. Bu tür stüdyoların alıcıları arasında en yaygın hayal kırıklığı, potansiyel kiracıların onlara ilgi göstermemesidir.

Kompakt tesisler büyük şehirlerin konukları için oldukça uygunsa ve otel odalarıyla başarılı bir şekilde rekabet ederse merkezden uzaklaşıldığında durum tersine döner.

Banliyöler, ek çekim veya ekstra odalar uğruna ulaşım erişilebilirliğinden ödün vermeye hazır aileler tarafından kiralanmak için tercih ediliyor. Öte yandan, şehir içindeki odalar stüdyolara bir alternatif haline geliyor – buradaki sıkılık, mevcut altyapı ve işe yakınlık ile haklı çıkıyor.

Yatırım potansiyeli

Yatırım potansiyeli

Bir yatırım olarak daha iyi ne olacak?

Bir stüdyo daire mi yoksa tek odalı bir daire mi?

Böyle bir satın alma işlemini planlarken, sadece fiyat faktörünü değil, hesaba katmanız gerekecek. Nesnenin konumu, binanın kalitesi ve seçilen alanın uzun vadeli beklentileri büyük önem taşıyacaktır.

Bu, son yılların istatistikleriyle kanıtlanmaktadır

Eğer pazardaki ilk ortaya çıktıklarında stüdyolar ciddi bir ilgi uyandırdıysa ve fiyat etiketleri kesinlikle arttıysa, şimdi durum tam tersi. Bu, özellikle pazarın bu tür tekliflerle aşırı doygun olduğu alanlarda belirgindir. Bu koşullarda, düşük bir fiyatın cazibesine kapılmak gerekli değildir. Hızlı bir kâr beklentisiyle kitlesel yoğun gelişme alanlarında aynı anda birkaç ucuz nesneye yatırım yapmak gerekli değildir. Ortaya çıkan fazlalık koşullarında, yakın gelecekte pervasızca satın alınan metrekarelerden acilen kurtulmaya çalışan aynı müstakbel yatırımcıların yanında olma riski çok büyüktür.

Maliyeti klasik tek odalı bir daireden daha düşüktür

Dışarıdan stüdyonun daha çekici olmasına rağmen, uzun süreli bir konaklama için veya bir aile planlarken satın almayı ciddi olarak düşünmek iyi bir fikir değildir. Bitirme işleminden tasarruf etmek, izole bir odada emekli olamamanın sıkıntısından daha ağır basmayacaktır.

Bu seçenek bir ara aşama olarak çok daha uygundur. Sonuçta maliyeti klasik tek odalı bir daireden daha düşüktür ve gelecekte, kompakt ucuz gayrimenkuller mümkün olan en kısa sürede satılabilir.

 

[qsm quiz=2]

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.